Izvještaj s događaja: Andrej Blatnik, "Trg oslobođenja"
PIŠE: Nenad Kostić
Početak prvog dana devetog po redu festivala Bookstan obeležilo je predstavljanje romana Trg oslobođenja, slovenačkog autora Andreja Blatnika u prijatnom prostoru Ateljea Figure sa početkom u 11 časova. Pred mnogobrojnom zainteresovanom publikom, sam razgovor je najavljen muzikom a potom i recitovanjem pesme palestinskog pesnika pod nazivom "Palestinske ulice". Zatim je samog autora najavila moderatorka razgovora a prevoditeljca romana Jagna Pogačnik.
Razgovor je započet pričom o poznanstvu autora i prevoditeljice koliko dugo se poznaju i rade zajedno na prevodu njegovih knjiga. Jedno od prvih pitanja jeste bilo da li je ovo generacijski roman o jednoj generaciji u Sloveniji, u toku tranzicije posle demonstracija kao i to da li je i sam autor učestvovao u istim. Dotakli su se i pitanja da li ovaj roman treba čitati u generacijskom ključu i da li će ga mlađe generacije razumeti. Autor je istakao da je ovaj njegov roman zaintrigirao publiku u Nemačkoj kada je preveden i objavljen tamo. Razgovor je krenuo u pravcu i da li je ovo jedan od najosobnijih autorovih romana. Blatnik je istakao da svakako jeste i da je u vremenu kada se u današnjoj književnosti okreće ka intimnim svetovima, on se u ovom romanu okrenuo ka javnom što svakako jeste odmak od njegovih ranijih dela u kome se i on okretao ka unutrašnjim događajima i svetovima. Moderatorka se dotakla Blatnikove fragmentaronosti, koja mu je svojstvena s obzirom da je on prvenstveno pisac kratkih priča, a koju je upotrebio i u ovom romanu. Zatim je usledio razgovor o mitologizaciji osamdesetih i devedesetih godina na Balkanu što autor vešto izbegava u romanu. Kako autor navodi, ovaj roman je prvobitno započeo kao priču koja se proširila kasnije na ideju o generacijskom romanu posle 1988. godine u Sloveniji. Kako saznajemo, ideju za tematiku romana je dobio nakon čitanja romana U Elvisovoj sobi, Sebastijana Pregelja.
Moderatoka se osvrnula i na mnogobrojne reference koje autor koristi u romanu a poseban fokus je stavila na muzičke reference koje su veoma bitne i zanimljive autoru. Ona se osvrnula i na pasivnog književnog junaka u romanu kao i na preduzimljivu i dominantniju književnu junakinju. Postavilo se pitanje i koliko ima autora u romanu gde je Blatnik objasnio da je ljubavna priča izmišljena a porodični odnosi u romanu zasnovani na istinitim odnosima iz autorovog života.
Za kraj, moderatorka se osvrnula na značaj književnih festivala i pitala autora za njegovo mišljenje o tome. On je istakao da veoma važno što imamo internacionalne festivale gde se možemo upoznati sa autorima iz drugih zemlja i različitih govornih i književnih područja. Pogačnik je pozvala publiku da isprati program festivala naredna tri dana nakon čega je autor potpisivao knjige i razgovarao sa ljudima. Roman možete pronaći u knjižari Buybook već od danas.
Fotografija © Raisa Šehu